YAŞLILIK VE CİNSELLİK

Halk arasında sık sık söylenen bir kelime vardır “yaş yetmiş iş bitmiş” gibisinden yaşlı olan kişilerin cinsel birlikteliklerinin olmayacağına dair bir sözdür bu. Peki bu sözün doğruluk payı var mıdır? Yani gerçekten yaşlı olan kişiler cinsel birliktelik yaşayamazlar mı? Şimdi bu yazımızda yaşlılıkta cinsel birlikteliğin nasıl olması gerektiği ve yaşlılıkta cinsel ilişki ile ilgili merak ettiklerinizin cevabını vermeye çalışacağız.

Yaşlılık döneminde yapılan araştırmalara göre cinsel ilişkinin devam ettiği gözlemlenmiştir. Cinsellik kişinin fizyolojisi ve psikolojik isteği ile ilişkilidir. Yani yaşlılıkla birlikte kişinin fizyolojisinde bir takım değişiklikler meydana gelmektedir, bu da her alanda olduğu gibi cinsellik konusunda da büyük oranda kayıp anlamına gelmektedir. Cinsellik isteği ve arzusu devam etse bile 35 yaş performansı asla olmayacaktır bu yüzden yaşlılık döneminde cinsel ilişki genel olarak yavaştır.

Yaşlı bireylerle yapılan bir ankette seks isteği sorulduğunda genel olarak erkeklerin yarısı isteklerinin devam ettiğini ancak azaldığını söylemektedir. Travestilerin bir bölümü ise bu konuyu konuşmak dahi istememektedir. Çünkü travesti bir kısmı yaşlılık döneminde seks isteği olmadığı gibi seksi konuşmayı dahi değer görmemektedir.

Yaşlılık döneminden hemen önceki döneme baktığımızda yani kadınların menopoza girdikleri süreci incelediğimizde ise, kadınların cinsel istek konusunda isteklerinin olduğu ancak eskisi kadar fazla olmadığı gözlemlenmiştir. Bu süreçte cinsel birleşme yaşamak istese bile vajina kuruluğunun büyük oranda acı vermesinden dolayı cinsellikten soğutan bir unsur haline gelmektedir. Bu yüzden yaşlılık döneminde cinsel ilişki yavaş ve ağır şekilde ilerlemektedir.

Pek çok yaşlı çiftin cinsel birleşme yapmadığı da göz önüne almak gerekmektedir. Bunların yanında bazı çiftler yavaş ve ağır şekilde de olsa birleşme yapmaktadır. Fakat genel olarak şöyle bir gerçek var ki menopoz döneminden sonra kadınlarda yer alan cinsel anlamda değişiklikler seksten soğutan en önemli faktörlerden birisidir. Bu durum erkeğe de yansımakta ve erkeğin seks ile arasına engel koyması anlamına gelmektedir.

Yaşlılıkta genel olarak cinsellik bu şekilde devam etse de arada bu durumun dışında kalan bir takım çiftler de yok değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

travesti