Travestilerde AIDS Virüsüne Karşı Önlemler

Travestiler hayatları gereği bütün ırk ve cinsel kimlikli müşterileri ile diyaloga girmektedirler. Ve çağımızın en tehlikerli hastalıklarından biri AIDS bir çok kişiye bulaştırmak ile beraber çok tehlikeli durumlara gelebilmektedir. Öncelikle bu virüs hakkında size ufak çapta bilgi verelim.

HIV yani AIDS bağışıklık sistemine zarar vererek hastalığa sebeb olur özellikle kan, ve cinsel ilişki sırasında kondomsuz olarak ilişkiye girildiğinde çok tehlikeli bir hal alarak sizi ve ailenizi tehlikeye sokmaktadır. Bağışıklık sistemi çalışmadığından vücuda oldukça zarar veren bu virüs vücudunuzda ve haraketlerinizde çok istemsiz yollar açabilir.

HIV ADIS belirtileri

AIDS belirtilerinin en başında gelen çok yüksek ateş olarak bilinir ve ayrıca aşağıda bahsettiğimiz belirtilerin % küsüratlarına da hesaplanarak verilmiştir.

  • Ateş (%96)
  • Lenf bezlerinde büyüme (lenfadenopati) (%74)
  • Farenjit (%70)
  • Deri döküntüleri (%70)
  • Kas veya eklem ağrisi (%54)
  • İshal (%32)
  • Baş ağrisi (%32)
  • Bulanti ve kusma (%27)

Başlıca belirtilerini dilimizin döndüğünce sıralamaya çalıştık. Günümüzün vebası olarak bilinen bu tehlikeli hastalığı 17-35 yaş aralığındaki eşcinseller bireylerin oldukça fazla taşıdıgınıda bildirmek isteriz. Özellikle Ankara, ve İstanbul başta olmak üzere bir çok il ve ilçelerdeki küçük yaştaki eşcinsel gençlerde oldukça fazla rastlandığı bilinmektedir. Hem kendine hemde birlikte olduğu insanlar ile korunmasız olarak ilişkiye girildiği için oldukça sık yayılmaktadır.

Cinsel ilişki yoluyla HIV bulaşması cinsel sıvıların cinsel organlara, anüse ağıza ya da açık yaralara teması ile olur. Cinsel yolla HIV bulaşmasından korunmanın en kesin yolu cinsel ilişkiye girmemektir. Ancak bu, pratikte uygulanması güç hatta imkansız bir yöntemdir. Cinsel etkinlik başladığında HIV riskini azaltmak için alınması gereken önlemler şöyle sıralanabilir

AIDS den Korunma Yolları

İlk baştaki korunma yollarının en basit olanı tabiki kondom kullanarak ilişkiye girmek. Sadece bunun ile bitmiyor travesti kadınların en çok haz aldığı sevişme yöntemi tabiki öpüşmek? Öpüştüğünüz partnerinizi dikkatli tanıyın bu hastalık öpüşme yolu ilede bulanşmaktadır. Ve bir çok yakın temastan bulaşmaz aşağıda belirttiğimiz kriterler doğrultularını lütfen dikkate alınız.

AIDS in Bulaşmayacak Halleri

Aşağıda belirttiğimiz pano dogrultusunda bu şekildeki olan yakın temas esnasında bu tehlikeli virüs bulaşmayacağınızı bilmenizi isteriz.

travestilerde aids önemi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

travesti