İstanbul Travestileri Onur Yürüyüşü Hazırlığında.

İstanbul travestileri ve diğer şehirlerdeki travesti hanımlar için büyük gün geldi. Bu yıl 23.sü düzenlenecek olan LGBTİ onur yürüyüşü tüm hazırlıkları hız ile devam ederken bütün travestiler heyecan içinde.

22-28 Haziran tarihleri arasında çeşitli mekan ve meydanlarda gerçekleşecek olan LGBTİ onur yürüyüşüne her zamanki gibi İstanbul ev sahipliği yapacak. Ankara, İzmir, Bursa, İzmit, Kayseri, Antalya ve sayamadığımız diğer şehirlerden akın akın gelecek olan LGBTİ dostları bu büyük gün için hızlı ve emin adımlar ile çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yıl LGBTİ onur yürüyüşü etkinliklerin bazıları Kadıköy’de yapılacak. 23 Haziran Salı günü bir sokak partisi ve 16 Haziran Cuma günü ise yerel yönetimlerde LGBTİ paneli Kadıköy’de olacak. Aynı şekilde Lambda istanbul Kültür Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı etkinlikler sayesinde de Onur Haftası Beyoğlu ve Şişli’nin dışına taşmış olacak.

Bu yıl muhtemelen diğer yürüyüşlerden ziyade çok büyük bir organizasyon hazırlığı içinde olan yetkililer İstanbul ve semt sokaklarında çok sık görünecekler. Her yıl çeşitli gruplar tarafından provake edilen bu önemli organizasyon bakalım bu yıl nasıl bir tehlike altında olacak.

Travestiler için dolu dolu geçecek haftanın tam programı ise şöyle:

Atölye: Akran Zorbalığı­ Beden Eğitimi Dersine Queer Bir Bakış
Saat: 14:30 – 16:30 Yer: Maçka Parkı
Okulda, sınıfta, teneffüste, mahallemizde, oyun alanlarımızda varoluşumuzdan dolayı akranlarımız tarafından maruz kaldığımız onur kırıcı davranışlar hakkında ne hissettiğimizi, karşılaştığımız bu durumla ne şekilde baş edebileceğimizi, haklarımızı konuşacağımız ‘akran zorbalığı’ atölyesine katılımınızı bekliyoruz.
*Katılımcılara rahat kıyafetlerle gelmeleri önerilir.
Atölye: Yaratıcı Direniş
Saat 15:00 – 17:00 Yer: Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Merkezi
Yaşadığımız her gün içinde bulunduğumuz bu çarpık sistemle bireysel ya da örgütlü mücadele içine giriyoruz. Mücadelemiz için kampanyalar, eylemler yapıyoruz. Peki ama sözümüzü yeterince ulaştırabiliyor muyuz, istediğimiz değişimi yaratabiliyor muyuz? Hayal ettiğimiz dünyayı direnişlerimize de yansıtabiliyor muyuz? Sanat, kültür ve yaratıcılık yaptığımız çalışmalarda tarzımızı etkili biçimde dönüştürebilir ve çalışmalarımızın etkisini ciddi biçimde arttırabilir. Biz de Şiddetsizlik Merkezi olarak bu atölye çalışmasında çeşitli yaratıcı taktik ve stratejileri konuşarak bunların mücadelelerimizde nasıl kullanılabileceği üzerine çalışacağız.
Katılım 20 kişi ile sınırlıdır. Katılmak için lütfen office@nvrc­sarm.org adresine mail atınız.
Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (www.sarm­nvrc.org)
Sunum ve Atölye: LGBTİQA+ Bireyler / Hareket ve Cinsel Şiddet
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği; Hilal Esmer, Nurgül Özz, Özge Özgüner
Saat 18:00 – 20:00 Yer: Cezayir Toplantı Salonu
İlk bölümünde LGBTİQA+ bireylere yönelik cinsel şiddet biçimlerini, bazı kavramları, mitleri ve gerçekleri konuşacağımız atölyenin ikinci bölümünü LGBTİQA+ bireyler arasında – ayrıca örgüt içi / örgütler arası yaşanan cinsel şiddetle mücadele yöntemlerini tartışmaya ayıracağız.
Hepimiz cinsel şiddete maruz bırakılabileceğimiz gibi, cinsel şiddetin faili de olabiliriz. LGBTİQA+ bireyler ya da örgütler arasında, içinde yaşanan şiddet biçimleri örgütlenmelerde kördüğüm olmaya, canımızı acıtmaya, bizleri yormaya ve yıldırmaya devam ediyor. Yaşadığımız ve yaşattığımız şiddet biçimleriyle yüzleşebilmeye, çeşitli somut adımlar atmaya ihtiyaç duyuyoruz. Bu konuda çeşitli önergeler hazırlıyor, bazen ifşa yoluna gidiyor, bazen linç ya da yalnızlaştırma yaşatabiliyoruz. Cinsel şiddetle ilgili bizi hareketsiz bırakan baskı biçimleri, kimi zaman mağduriyetin şiddete dönüşmesi ve dokunmaya korktuğumuz başka bazı başlıkları gelin birlikte tartışalım. Çözüme dair o zor ilk adımları beraber atalım!
Tek Kişilik Gösteri: Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim
Saat: 20:30 Yer: D22
Kendini olumsuzu, “değil”i üzerinden tanımlayan insan zihni, evrenin çeşitliliğini anlamak için ne kadar yeterlidir? Kadınlar, erkekler, sokaklar atfedilen cinsiyet değişince nasıl değişir? Bir trans erkek günlük hayatında, özel hayatında, açılma sürecinde neler yaşar? Açılmamak tercih olabildiğinde, cinsiyet geçiş süreci bittiğinde trans kimlik unutulur gider mi?
Trans erkeklik, erkekliği dönüştürmek imkanına sahip midir? gibi sorularının cevaplarını Berk İnan’ın kişisel hikayesinin satır aralarında arayan bu tek kişilik performans, toplumsal cinsiyet meselesini ötekiliğin şeffaf yüzleri, trans erkeklerin gözünden ele almayı deniyor.
Diğer gün ve tarihler için kaynak gösterdiğimiz site adresini inceleyebilirsiniz.
Kaynak: http://kaosgl.org

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir