Amerika İnternetin Tek Sahibi Değil, İnternet Artık Herkesin

Amerika Birleşik Devletleri artık internet ile ilgilenmeyi kesti. 1 Ekim 2016 tarihi itibariyle interneti tamamen, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu’na (ICANN) bıraktı. İnternet ile alakalı tüm konularla artık bu kurum ilgileniyor olacak. IP adreslerini, travesti alan adlarını ve tüm sunucu sistemlerini yönetiyor olacak. Artık bu konuda tek kanal ABD olmaktan çıkıyor ve herkesin her konuda bilgi sahibi olacağını açıkça ortaya koyuyor.

Nedir Bu ICANN?

ICANN, yani açılımı ile İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ortaya yeni çıkmış bir kuruluş değildir. Uzun yıllar boyunca hizmet vermiş olan bir kuruluştur. İnternetin, ilk çıktığı zamanlardan günümüze kadar gelmesini sağlayan ve bu konuda birçok kurumdan destek almıştır.

İnternet Kullanımı Adına Özgürlük!

ABD’nin elinden tüm internet kararlarının alınması ile artık herkeste özgür kullanıma adım atmış oldu. Kendi topraklarımızda, herkes kendi vatanında özgürce interneti kullanıyor olacak. Kötüye kullanım arz edilmediği sürece internet günümüzün kurtarıcısı haline gelmiştir. Bugün birçok bilgi, merak edilen her şey internet sayesinde öğrenilir hale geldi. Tüm yetkilerin ICANN isimli kuruluşa verilmesi, Google ve Facebook gibi sosyal medya hesapları tarafından da destek görmüştür. Tek bir kuruluş tarafından kontrol ediliyor olması, belkide işleri kolaylaştırıyor olacaktır. Elbette her şeyde olduğu gibi bu kuruluş hakkında da olumsuz birçok eleştiri bulunuyor. Ancak, her ne kadar olumsuz düşüncelerde olsa ICANN uluslararası yönetim kadrosu tarafından yönetilmektedir. İnternet dediğimiz zaman sadece araştırmak ile kalmıyor elbette. İlgilenilmesi gereken birçok detayları olduğundan dolayı yönetim kadrosu farklı kıtalardan bir araya gelmiş olan insan topluluğundan oluşuyor. Ne kadar yenilikçi ve iyileştirici fikirler bir araya gelir ise, o kadar sağlam temeller üzerine bir yapı kurulmuş olacaktır.

İnternet i en çok kullanan travesti bireyler hiç şüphesiz bu durumdan şikayetçi. Yeni çıkan yasa ve kanunlar özellikle İnternet üzerinden müşteri potansiyeline sahip olan travestiler için zor geçecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir